Лабораторний комплекс для вивчення дисципліни «Деталі машин та основи конструювання» передбачає виконання лабораторних робіт по вивченню конструкцій конструкцій пасових, ланцюгових передач, редукторів (циліндричних та черв’ячних), вивченню конструкцій підшипників кочення, випробуванню підшипників ковзання та кочення. Задіяні викладачі Шевченко О.В., Верба І.І., Гаврушкевич А.Ю, Гаврушкевич Н.В., Ковальов В.А., Заставський К.О.

Лабораторний комплекс металорізальних верстатів в межах вивчення дисциплін «Конструкторсько-технологічне забезпечення машинобудівних виробництв. Частина 2. Технологічне оброблювальне обладнання», «Обладнання автоматизованого виробництва», «Конструювання вузлів технологічного обладнання», «Системи приводів технологічного обладнання та роботів», «Проектування оснащення механообробного виробництва» передбачає два напрямки, відповідно до яких є в наявності певне оснащення для виконання лабораторних та практичних робіт:

1. Ознайомлення з типовими універсальними металорізальними верстатами, їхнім налагодженням та здійснення обробки деталей середньої складності. В якості таких верстатів обрані зубофрезерувальний верстат мод.? та зубодовбальний мод. 5В12, які належать до верстатів із налагоджуванням , що базується на знанні складної кінематики та вмінні виконувати відповідні розрахунки з узгодження формоутворюючих рухів. Треба розуміти також, що сучасні верстати з ЧПК та багатоцільові базуються на тих самих принципах і відрізняються не суттю, а конструктивним рішенням та застосуванням систем керування різної складності.

На діючому токарно-гвинторізному верстаті здійснюється випробування верстата на геометричну точність.

2. Ознайомлення та розрахунки до налагодження та перевірки працездатності окремих типових верстатних вузлів, а саме

· коробки швидкостей із ступінчастим регулюванням універсального токарного верстата 1К62;

· коробки подач токарно-гвинторізного верстата мод.1624 (кінематичні розрахунки ланцюга різенарізування для однониткових різьб різного типу);

· автоматичної коробки швидкостей токарно-револьверного верстата з метою вивчення кінематики та дослідження потужності холостого ходу привода головного руху;

· налагодження універсальної ділильної головки;

· експериментальне дослідження характеристик жорсткості гвинтових передач ковзання та кочення.

У лабораторії знаходяться універсальні металообробні верстати (токарні, фрезерувальні, свердлувальні, токарно-револьверні, плоско-шліфувальний), які використовуються для виконання обробки за потребами кафедри та виконання робіт по вивченню конструкцій оснащення для токарних та фрезерних робіт та дослідження точністних характеристик інструментальних оправок для фрезерувального верстата. Ці верстати надають уявлення про компоновку та основні вузли кожного з них. Отримане наочне уявлення допомагає студентам здійснювати в подальшому розрахунки кінематики, окремих вузлів, пружної системи.

Можна подумати, що використовувані верстати не нові, не сучасні тощо. Але саме вони втілюють основні принципи, які ілюструють формоутворюючі та допоміжні рухи, які використовуються у сучасних верстатах з ЧПК, багатоцільових і оброблюючих центрах.